Side 1 av 2
flushe automat kasse
Postet: tir mai 28, 2013 12:30 am
av birjo
God kveld. Jeg har en 2008 LC 120 GX som jeg ønsker å skifte automat olje på. Forstår at jeg kan tappe oljen av kassa og skru den ned for å rense filter og magneter. For så å skru den opp igjen. Finner ingen fylleplug eller peilepinne for å fylle opp igjen det jeg har tappet ut. Det ser ikke ut til at det er peilepinne på bilen heller. Eneste mulighet bli vel da å koble seg på slangene til og fra oljekjøleren og la motoren tømme og fylle kassa. Siden jeg ikke finner peilepinnen blir jeg usikker på om jeg har nok olje på kassa. Er det noen annen måte å gjøre (kontrolere) dette på ?
birjo
2005 120 GX tems,solgt.
2008 120 GX tems.
Re: flushe automat kasse
Postet: lør jun 01, 2013 11:08 pm
av sunde
Er ikkje helt siker på kordan dette med måling og menge gjøres.Skal du først bytte olje,bør du som du nevner ikkje bare tappe det som er på kassa,men og resten i kjøleren.det stemmer,at det ikkje er peile pinne på din kasse.
Re: flushe automat kasse
Postet: søn jun 02, 2013 10:39 am
av neivelda
Det er tre måter å gjøre dette på:
1: ta vare på all oljen du tapper av og så fylle nøyaktig like mye ny olje på etterpå.
2: Du kan vistnok koble på noen måleinstrumenter og sjekke dette, men det innbefatter vist en del prosedyrer.
3: Den beste metoden er å dra innom et verksted der de har flusheautomat. Da kobles flushemaskinen inn mellom gearkasse og kjøler. Dermed får du også byttet ut all olje.
Re: flushe automat kasse
Postet: søn jun 02, 2013 12:33 pm
av sunde
Eg byttet alt på toyota,dette var ikkje en stor kostnad.husker ikkje nå,siden det er 2 år siden.men det er verdt og gjør det.min olje var grå,grunnet avleiring.ingen spon eller vann.dette skal jo være slik evig olje,men toyota fikk eet bevis på at det ikkje stemmer.mekaniker kjørte bilen før og etter,og konkluderte at det nesten var som og montere ny kasse i bilen.giret helt anles etterpå myker på mer rekktig turtall.giret ikkje fort ned fra 5 til 4 med crus osv.
Dette som neivelda skriver som nr 1.Ja du kan jør det,men du får kun byttet halvparten av oljen.så egentlig liten vits.du gjør hele jobben,men får resultat som halve jobben.
nr 3 er rektig måte,for og få AL oljen byttet ut.
Det sikreste er jo og gjøre det hos toyota,med full flush.det er og det som gjer hele vitsen mener eg.siden om du kun tapper kasse,og ikkje får med resten av oljen i kjøleren,må du bytte oljen 3 ganger for og få samme reslutat,altså al olje ny.etter kjøring og blanding av oljen.
Re: flushe automat kasse
Postet: tor jun 13, 2013 11:49 pm
av birjo
Det ble den lette og trygge varianten av oljeskift på kassa.

Tømte olja gjenom dreneringshullet og skrudde ned kassa.
Fikk ut fire liter. Rensa filter, magneter og bunnpanna. Du verden så mye dritt. Fylte på fire ny litere og skrudde opp panna ute å søle en dråpe . Syns bilen giret penere og penere etter litt. Ristingen når den står stille på bremsen, i drive, er helt borte. Skal kjøre gjenom sommeren før jeg gjør det samme igjen.
Tusen takk til dere alle som skriver på forumet og god sommer.
Birjo
2005 GX tems solgt
2008 GX tems
Re: flushe automat kasse
Postet: man jun 17, 2013 4:41 pm
av JanP
For oss i Trondheimsområdet så har jeg en godnyhet: Mekonomen, avd Stjørdal (Gamle Leif Kastadkleiv- Shell) har utstyr for flushing. Adapter til 120 - 166 HK er under bestilling og jeg får gjort dette om ikke så lenge. Ifølge verksmester lokalt Toyota-verksted så er betegnelsen A750F
på automaten til 166 HK om noen trenger denne.
Pris på herligheta vet jeg ikke, men det koster det det koster. Fikk partnr. og pris på sil, 1451 veil, men Birjo: er det enkelt å bare rense filteret uten å skifte det?
Oljesil-partnr:3533060050
O-ring partnr:9030131014
Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 18, 2013 9:04 am
av sunde
Eg fikk samme jobb som nevnt over,jort host Toyota.lure på om det kåm på 2800 kr.er virkelig verdt og få dette jort.
Nå skal det sies,st det er snart 3 år siden eg fikk dette jort på lcen eg hadde
Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 18, 2013 11:05 pm
av birjo
Jeg bestilte olje og filter, men mannen bak skranken sa at filteret bare skulle rengjøres. Jeg tror filtere satt presset inn på en rørstubb. Tok det av og pusset det rent utvendig og satte det på igjen. Skal som sagt kjøre litt til før jeg gjør samme opperasjon en gang til. På tredje skiftet bestiller jeg nok nytt filter.
birjo
2005 GX tems solgt
2008 GX tems
Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 18, 2013 11:14 pm
av JanP
OK, takk for info.

En pris på 11-1200 netto er ikke allverden for et filter heller, det tar jo også noe tid å rense det. Så jeg går nok for å bytte ut filteret.
Venter på Mekonomen for å se når de får tid. Skal legge ut litt bilder og info i en annen generell tråd når det er tid for bytte.
Og å finne dritt som var oppsamlet var vel ingen overraskelse vil jeg tro.
Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 25, 2013 11:15 am
av JanP
Da fikk jeg telefon fra Mekonomen, time onsdag om ei uke. Pris ca 4500,- var som forventet. Tar også PKK og smøring og andre oljeskift samtidig, siden de er under bilen og baler allikevel.
Skal undersøke dette med filterbytte samtidig, da det visstnok blir litt kronglete jobb da filter må skiftes under prosessen. Er ikke min sterke side dette, noen vet kanskje mere.
Skal undersøke om adapter/overganger til f. eks 4-trinnskassa på 163-hesteren, slik at Kim Jørgen også kan få dette gjort hvis ønskelig.

Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 25, 2013 9:31 pm
av baa
Da kanskje jeg hiver meg på dette jeg også!

Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 25, 2013 9:53 pm
av JanP
Vi kan prates på telefon, Bård, har noen tips som gjør dette rimeligere. Hos samme verksted.
Informerer også Kim J, men har ikke hans nr.
(Har ringt)-!
Re: flushe automat kasse
Postet: tir jun 25, 2013 10:31 pm
av kimjorgen
*Ringer*

Re: flushe automat kasse
Postet: tor jul 25, 2013 10:40 pm
av Andreas30
Kan på det varmeste anbefale Dokken bil på vinstra som er toyota forhandler
var der nå på mandag og fikk flusha og bytta ut all automat olja
dem kobla seg på og kjørte igjenom et rensemidel først igjenom alle gira så alle ventilene åpner og lukker .
så hadde det på et midel som fjerna rensemidlet igjen og kjørte igjenom alle gira og tilslutt så kjørte dem igjenom med bare automat olje fram til det ikke var noe rensemidel igjen og spore .
For min del så ble det en helt ny bil siden min har gått 270 000 km og ikke hat noe annet en et skift på kassa før for 2 år siden men da bytta dem jo bare 3 - 4 liter .det var på lillehammer .
girkassa føltes mere direkte og ved akslasjon i motorvei hastighet virka bilen mere spontan nå en før .
det ble helt slutt på den unødvendige opp og ned skiftingen som kassa dreiv med mye før når den sto i drive nå girer den fortere opp i bakker og holdt bedre på gira .
før så hadde jeg forbruk på mellom 9.0 til 9.6
etter automatoljebytte på mandag gikk bilen mellom 8.2 til 9.2
jeg har ikke fått den til og gå så billig på flere år
så min konklusjon var at dette var vel brukte kr og på høytid for min km stand .
dem tar 5000 kr for hele jobben .
Re: flushe automat kasse
Postet: tor jul 25, 2013 11:42 pm
av jonwib
Ska på ingen måte pissa på någons parad men flushade lådan på min bil ( 16 000 ca? ( har i boken men orkar inte kolla just nu )) med hopp om att lådan skulle kvickna till lite och hålla på giren längre med belastning...
Den girar smuttare, jodå, men den ligger lik förbannat kvar på 2300 varv/minut i ca 100km/h med 33" och taktält. Bilen är chippad och stark som ett odjur ( det bevisar den i terrängen ) men tyvärr är den för korkad vad gäller ECU´n antar jag så den girar ner så fort den får minsta motstånd.
Hänger jag båten bakom ligger jag glatt på 1,5-,1,6/ mil på bilens mätare ( den stämmer dåligt med verkligheten ) vilket senast jag kollade ger ca 55mil/ tank. Wow, vilken exepeditionsbil utan extra tank...
Att spola igenom lådan är nog bra mtp hållbarhet och smooth känsla men förvänta inte det stora mtp ekonomi/ förbruk etc. Det ger nog mer att fetta drivlinan ofta och mycket vad gäller smutt giring.
Smutt=Svorska för lätt/ friktionsfritt.
Re: flushe automat kasse
Postet: fre jul 26, 2013 12:22 am
av Andreas30
Kjører du med org eller uorginal chip ?
Jeg har org chip pluss fjærnet katalysatoren
Kjører med 33 t dekk .min legger seg på 2000 rpm i motbakkene så sant det ikke er over 7 prosent stigning.
Mye kan jo være fjærnet katalysator på min som gir høyere dreiemoment
Hvordan diesel tanker du ?
Min går best på shell diesel
Vist jeg tanker statoil så får jeg høyre forbruk og mindre effekt pluss mere kakling .
Kun med shell diesel min legger seg et gir høyere i motbakkene .
Tror statoil blander inn mere biodiesel .
Re: flushe automat kasse
Postet: fre jul 26, 2013 12:55 am
av jonwib
Halla Andreas,
Jag kör oftast på Shell men fartar runt så pass att det inte är 100%.
Är ett DTK Chip som antagligen mest lurar dieselpumpen, dvs inte är med på ECU´n på bilen och sålunda ger dessa höga varven/ omdereingarna.
Har kollat både din och HP´s tråd om fjerning av katt och om bara jag får tid och ork så åker den hos mig med. Tror nog att ett TTE chip har något för sig mtp ECU och styrning av låda/ girkasse men blev lite besviken på Toyotas stenåldersteknologi vad gäller styrka i bilen i förhållande till de omdreiningar jag har per dags dato.
Frugan sitter jämte och skrattar åt förbruket i förhållande till hennes bil, visserligen en bil man tappar lusten att leva i efter 60km/h, men 3 ggr förbruket för att åka med 33" och en död Gnu i fronten... Näae, då kör vi hellre jag-vill-faen-inte-leva-längre-för-nu-har-vi-lämnat-60-zonen till och från jobb och på mindre krävande ärenden och så sparar jag Döda-Gnuen-foilerad-i -svart-med allt-för-stora-hjul bilen till det verkligen gäller. Eller till jag får tag på ett TTE-chip... Men fan vad smutt den girar

.
Re: flushe automat kasse
Postet: fre jul 26, 2013 11:19 pm
av Andreas30
Høres ut som du har funnet svaret
Satt dtk chip i min da jeg handla den i 2007 forrige eier hadde satt i den .
Etter og kjørt endel med bilen merka jeg unormalt mye giring og måtte hjelpe den fra
4 til drive for og få den til og ligge i et gir høyere .
Dette var den gamle type dtk som kun gikk på dyserailsen
Det vil si aut kassa ikke fikk riktig program.
Solgte dtk chipen og fikk tak i tte chip da var bilen kun gått 60 000 km
Da gira kassa som den skulle

Re: flushe automat kasse
Postet: lør jul 27, 2013 1:42 pm
av oline123
Var hos RATS for ca. et år siden med ønske om flushing, men de fikk det ikke til. Fikk ikke kjørt gjennom systemet. En eller annen for for blokkering. Er det kanskje en ventil/termostat som ikke åpner ut til kjøler? Fikk mao. kun skiftet olje på kassa. Har nå veldig lyst til å få dette ordentlig utført. Er det kun Toyota som kan utføre flushing, eller finnes det andre anbefalte steder i Oslo/Akershus området?
Ellers ønsker jeg dere alle en fortsatt god sommer

Re: flushe automat kasse
Postet: lør jul 27, 2013 6:31 pm
av jonwib
Mekonomen i Ski samarbetar ( de äger väl 50% var av flushmaskinen ) med en verkstad i Ås. De hjälpte mig.
Kan se om jag hittar något nummer om jag husker.